مزایا و معایب داشتن تلویزیون در اتاق خواب

وجود تلویزیون در اتاق خواب علاوه بر اینکه بر سلامت شما تاثیر می گذارد، میتواند روابط شما و اعضای خانواده تان را نیز تحت تاثیر قرار بدهد. در مقاله “مزایا و معایب داشتن تلویزیون در اتاق خواب” شما را با این مسئله آشنا خواهیم کرد.

مزایا و معایب داشتن تلویزیون در اتاق خواب

داشتن تلویزیون در اتاق خواب هزار و یک ضرر دارد که اگر درباره آن بیشتر بدانید در عرض چند ثانیه این وسیله را از اتاق خوابتان دور می کنید تا با دست خودتان سلامتتان را به خطر نیاندازید.
با این دلایل که ما امروز برایتان مطرح می کنیم خواهید دانست که استفاده از تلویزیون در اتاق خواب چقدر برایتان ضرر دارد.
داشتن تلویزیون در دکوراسیون اتاق خواب شما باعث می شود که جدا از دنیای شلوغ و پردغدغه در اتاق خود بنشینید و از هیاهو به دور باشید، اما از نظر بسیاری از کارشناسان برای این کار و استفاده از تلویزیون در دکوراسیون اتاق خواب خود باید دقت کافی را داشته باشید و نکاتی را نیز دعایت فرمایید.

امروزه دومین یا حتی سومین تلویزیون خانه در دکوراسیون اتاق خواب جای میگیرد. بسیاری از افراد از آنجایی این تصمیم را میگیرند که به نظرشان وجود تلویزیون در دکوراسیون اتاق خواب باعث ایجاد آرامش شده و لذت بردن از اوقات فراغت روزانه را برایشان چند برابر میکند.
با وجود نکات مثبتی که وجود تلویزیون در دکوراسیون اتاق خوابتان برایتان به ارمغان می آورد، تاثیرات منفی نیز به جای خواهد گذاشت؛ بنابراین با ما همراه باشید تا با معضل تلویزیون در دکوراسیون اتاق خواب بیشتر آشنا شده و به دنبال راهکارهای مناسبی برای استفاده بهتر از آن باشیم.

تلویزیون در اتاق خواب و تاثیر آن بر سلامت شما

فرقی نمیکند که در اتاق خوابتان به تنهایی هستید یا نه؛ به گفته روانشناسی به نام Susie Tuckwell، استفاده از تلویزیون در اتاق خواب می تواند در طول یک مدت برای سلامتی شما خطرناک باشد. یکی از بارزترین معایب وجود تلویزیون در دکوراسیون اتاق خواب این است که زمانی که قبل از خواب به تماشای آن می پردازید، مغز و هر دو چشمتان را بیش از حد تحریک نموده اید که همین امر باعث می شود نتوانید به راحتی بخوابید.

Susie Tuckwell می گوید:
تماشای بیش از حد صفحه نمایش تلویزیون می تواند در طولانی مدت به مغز شما فشار آورده و باعث زوال آن گردد؛ همچنین کمبود خواب ناشی از صرف زمان زیادی برای تماشای تلویزیون، آن هم در زمانی که وقت خواب شماست، میتواند باعث چاقی و افسردگی شود.

مزایا و معایب داشتن تلویزیون در اتاق خواب - تلویزیون در اتاق خواب و تاثیر آن بر سلامت شما

تلویزیون و نور آن

تمامی این مسائل و مشکلات سلامتی میتواند تحت تاثیر منبع نوری خاصی به نام نور آبی مصنوعی قرار بگیرد. این نور از تلویزیون و سایر دستگاه های الکترونیکی خارج می شود. نور آّبی طبیعی که از خورشید متصاعد می گردد، باعث می شود تا ریتم شبانه روزی ما تنظیم شود؛ بنابراین الگوی خواب مناسب برای ما نیز مشخص میگردد.
این در حالی است که نور آبی مصنوعی متصاعد شده از منبع الکتریکی مثل تلویزیون می تواند باعث ایجاد اختلال در خواب ما گردد و در نتیجه آن هم در طولانی مدت ما را دچار الگوهای نامنظم خواب کند. علاوه بر تمامی این موارد، باید به این نکته نیز اشاره کنیم که در طولانی مدت قرار گرفتن در معرض نور آبی مصنوعی میتواند باعث ایجاد آسیب به شبکیه چشم و به دنیال آن حتی در شرایط بدتر در سنین بالاتر از دست دادن بینایی شود.

مزایا و معایب داشتن تلویزیون در اتاق خواب - تلویزیون و نور آن

تلویزیون در اتاق خواب و تاثیر آن بر روابط شما

علاوه بر تمامی آسیب و نگرانی هایی که استفاده از تلویزیون برای سلامت شما ایجاد میکند، این مسئله میتواند حتی برای روایط شما نیز مسئله ساز شود. با وجود خانه هایی که امروزه طراحی می شوند که عموما نقشه هایی باز دارند، پیدا کردن مکانی دنج و خصوصی برای زوج ها ممکن است کار سختی به حساب آید. Susie Tuckwell معتقد است که افراد به طور میانگین در طی روز نیاز دارند که حداقل ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با هم در خصوص اتفاقات روز صحبت کنند.

اما مسئله ای که وجود دارد این است که وجود وسایل و لوازمی مانند تلویزیون و استفاده نادرست از آن می تواند در این مسئله اختلال ایجاد کرده و مانع آن گردد. Gemma Cribb به عنوان یک روانشناس معتقد است که حداقل کاری که در این زمینه می تواند انجام داد این است که به افراد پیشنهاد دهیم که با یکدیگر و در کنار هم به تماشای تلویزیون بپردازند.
Tuckwell هم با این نظر موافق است و بارها و بارها به آن اشاره کرده است که بیش از حد غرق شدن در تلویزیون، آن هم در اتاق خواب می تواند به شدت آسیب زننده و مضر باشد. او میگوید:

افرادی که زمان زیادی را صرف تماشای تلویزیون کرده و دائما سرگرم وسایلی از این دست هستند، نسبت به افرادی که به مراوده و گفتگوی مداوم با یکدیگر می پردازند، احساس تنهایی بیشتری دارند.

نتیجه

بنابراین یکی از مضرات وجود تلویزیون در دکوراسیون اتاق خواب، تاثیر آن روی صمیمیت افراد است. با توجه به تمامی این گفته ها، نمیتوان این مسئله را انکار کرد که در دنیای تکنولوژی امروزه، بسیاری از عادات حتی با وجود تاثیرات مخربشان، تبدیل به هنجار شده اند، اما ما از شما میخواهیم که به توصیه هایی که برایتان ذکر کردیم نیز توجه کنید تا در سلامت جسمی و روابط خود دچار مشکلات آسیب زننده نشوید.

همچنین شما میتوانید دیگر مقالات ما را در زمینه دکوراسیون داخلی را مطالعه بفرمایید.

  اصول طراحی دکوراسیون اتاق کار در خانه
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *