اشتباهات بزرگ در نورپردازی منازل

نورپردازی از مهمترین نکات در دکوراسیون منرل های امروزی است اما اشتباهات بزرگ در نورپردازی منازل که نباید مرتکب شد را به شما معرفی خواهیم کرد.

اشتباهات رایج نورپردازی در منزل

راه حل داشتن یک نورپردازی خوب، لایه بندی نور در ارتفاعات مختلف است، نه اینکه به داشتن یک منبع نور اکتفا کنیم. ترکیبی از نورهای مختلف و استفاده از لامپ های سقفی، رو میزی و زمینی فضا را گرم و دلپذیر تر میکند.

اصول نورپردازی

نورپردازی، تصور بیشتر ما از طراحی داخلی، تنها انتخاب مبلمان مناسب، رنگ یا کاغذ دیواری شیک، پرده، چیدمان آنها و چیزهایی از این قبیل است. یکی از بخش های مهمی که معمولا آن را نادیده میگیریم، نورپردازی صحیح فضاهای داخلی است. آیا می دانستید طراحی نورپردازی نیز رشته ای تخصصی دارد؟ پس به صرف اینکه چند لامپ رنگی و زیبا به سقف و دیوارهای منزل خود آویزان کنیم، نمیتوان گفت که به نورپردازی ایده آلی رسیده ایم. انتخاب لوازم روشنایی، تعیین مکان مناسب برای نصب آنها و نوع رنگ و شدت آنها از جمله مواردی است که باید کاملا هوشمندانه و دقیق انجام شود.

اشتباهات رایج در نورپردازی بدین شرح میباشد:

اشتباه اول

نصب چراغ های استوانه ای منتشر کننده ی نور به سمت پایین در همه جا. این یکی از رایج ترین خطاهایی است که غیر حرفه ای ها مرتکب می شوند. این چراغ های استوانه ای نسبتا ارزان هستند و سازندگان بنا به اشتباه آنها را در هر نقطه ای نصب میکنند. شیشه ی این لامپ های ارزان تنها اندکی بیشتر از نصف نور تابیده شده از لامپ را عبور میدهد؛ همچنین به طور معمول نور مفیدی به سطوح عمودی نمی تابانند. در واقع با استفاده از لامپ های استوانه ای دیوارها همچنان تاریک می مانند.

اشتباهات بزرگ در نورپردازی منازل - اشتباه اولنورپردازی این آشپزخانه اصولی است. نورپردازی گرم و موثری در بالای سر، زیر کابینت ها و بالای جزیره دیده می شود.

اشتباه دوم

فراموش کردن چراغ های موضعی در آشپزخانه. راه های زیادی برای روشن کردن کانتر وجود دارد که یکی از آنها استفاده از لامپ های فلوئورسنت، زنون یا چراغ های LED در زیر کابینت های بالایی است. اگر در قسمتی از کانتر یا میز کار شما کابینت بالایی وجود ندارد، به جای آن می توانید از لامپ های دیواری یا دفنی در سقف استفاده کنید. افزودن چند لامپ کم ولتاژ هالوژن با تابشی ملایم در بالای کانتر یا میز کار نیز راه حل خوبی است. فراموش نکنید که شدت رنگ لامپ LED یا فلوئورسنت را هوشمندانه انتخاب کنید.

اشتباهات بزرگ در نورپردازی منازل - اشتباه دوم

اشتباه سوم

فراموش کردن استفاده از ترکیب نورپردازی محیطی، موضعی و تأکیدی. طراحان نور می دانند فضاهایی که به خوبی طراحی شده اند، انواع نورپردازی را شامل می شوند. نور محیطی یک نورپردازی کلی برای نواحی راه رفتن، گفتگو و تشخصی اشیاء است. نورپردازی موضعی یک روشنایی متمرکز تر برای کارهایی مثل خرد کردن سبزیجات، اصلاح صورت یا مطالعه فراهم می کند. نورپردازی تأکیدی برای برجسته نمودن آثار هنری یا جزئیات معماری مثل یک تایل شیشه ای زیبا در حمام یا کلکسیون کاشی های سنتی شما در یک قفسه استفاده می شود. ترکیب این سه نوع نورپردازی، کارایی، زیبایی و درخشش دکوراسیون داخلی منزل با نورپردازی اصولی را امکان پذیر می کند.

اشتباه چهارم

نادیده گرفتن کنترل نورهای مختلف به صورت جدا. برای بیشتری سودآوری در انعطاف پذیری، هر نوع از نورپردازی باید به صورت جدا کنترل شود و همه چراغ ها باید قابلیت کاهندگی نور را داشته باشند. کنترل جداگانه لامپ ها می تواند طبق روش سنتی کلید های چند گانه صورت گیرد، اما راه های بهتری نیز وجود دارد. از سیستم های جعبه ای دیواری قابل برنامه ریزی گرفته تا سیستم های بی سیم که از طریق تلفن یا لپ تاپ قابل برنامه ریزی هستند. با کنترل جداگانه شما می توانید هم انرژی ذخیره کنید و هم نوع و مقدار نور را برای کاربری های مختلف تنظیم کنید.

اشتباه پنجم

نصب چراغ های دفنی در سقف های بلند برای نور محیطی. این کار موجب تلف شدن نور و یک فضای بسیار تاریک می شود. در این موارد باید از چراغ هایی استفاده شود که دارای نورهای متمرکز قوی هستند. البته بهتر است که چراغ های دیواری یا چراغ های آویزان استفاده شود تا روشنایی مناسبی در فضا ایجاد شود. یک سطح سقف مات اغلب روشنایی مناسب تری نسبت به سوراخ کردن آن برای لامپ های دفنی فراهم می کند.

اشتباه ششم

تزئینات با وسایل نورپردازی. طراحان نور، نور را به عنوان یک بعد واقعی می بینند و عملکرد هر وسله ی روشنایی را در نظر می گیرند. انتخاب وسایل بر اساس ظاهر آنها به جای میزان خروجی نور، عملکرد و توزیع نوری آنها اغلب به اتلاف انرژی و بهره وری کمتر می انجامد. برای انتخاب لوازم روشنایی و چراغ ها از طراحان و متخصصان نور کمک بگیرید تا به بازده مورد نظرتان برسید.

شما همچنین میتوانید مقالات
“آباژور مناسب شما در طراحی دکوراسیون خانه” و “راه حل کم نوری اتاق های بدون پنجره”
را مطالعه بفرمایید.

  نحوه بزرگ جلوه دادن نشیمن های کوچک
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *