معنای رنگ ها در دکوراسیون داخلی

رنگ ها در دکوراسیون داخلی منزل نقش مهمی دارند و میتوانند در روحیه افراد خانه تأثیر مستقیم بگذارند. در مقاله “معنای رنگ ها در دکوراسیون داخلی” ما معنای رنگ ها و روانشناسی رنگ ها را به شما توضیح خواهیم داد.

روانشناسی رنگ ها در دکوراسیون داخلی

شاید بتوان گفت که رنگ ها در دکوراسیون حرف اول را میزنند و تاثیر زیادی در معنا بخشیدن به دکوراسیون داخلی خانه دارند. هر کدام از رنگ ها مفهوم خاصی دارند که در ادامه به آنها میپردازیم.
آیا میتوانید دنیای اطراف خود را بدون وجود هیچ گونه رنگی تصور کنید؟ هر رنگ تاثیر فیزیکی و روانی خاصی را بر بیننده می گذارد و افراد واکنش های متفاوتی به رنگ های مختلف از خود نشان می دهند. برای استفاده مناسب از رنگ ها در دکوراسیون و خانه آرایی نیز باید پیش از هر کاری، معنای رنگ ها را دانست.

معنای رنگ

محققان تاکنون نتوانسته اند یک سیستم منسجم جهانی که قادر به دسته بندی کلیه واکنش های افراد به رنگ های مختلف باشد را پایه ریزی کنند. آنها معتقدند عکس العمل افراد به فاکتور های متعددی نظیر فرهنگ، جنسیت، سن، موقعیت احساسی و ذهنی، تجربه های خاص فردی بستگی دارد. البته نوع و شدت این واکنش ها نیز منحصر به فرد است.

روانشناسی رنگ ها یک شاخه نظری نیست که تنها به بخش آکادمیک محدود شود، بلکه گستره تحقیقات این حوزه در زندگی روزمره عموم مردن نمود پیدا میکند. روانشناسی رنگ ها در دنیای تجاری امروز حائز اهمیت است و می توان اظهار داشت که هر چیزی را که در اطراف خود می بینیم به گونه ای در ارتباط مستقیم با این علم است.

نگاهی به رنگ هایی که در زیر لیست کرده ایم بیندازید، چند ثانیه صبر کنید و با خود بیندیشید که هر کدام از آنها چه احساسی در شما ایجاد می کنند، بعد هم ادامه مطلب را بخوانید تا ببینید واقعیت چیست. البته این امکان هم وجود دارد که با تغییر حالات درونی، ویژگی های فردی و سایر فاکتور های آماری برخی احساسات فردی دستخوش دگرگونی قرار گیرد. به عنوان مثال اگر کسی در اعماق اقیانوس ها گیر افتاده باشد و تا مرز غرق شدن پیش رفته باشد، دیگر به احتمال زیاد آبی به عنوان رنگی آرامش بخش برای او به شمار نمی رود.

قرمز

یکی از رنگ هایی است که اکثر افراد ارتباط قوی با آن برقرار می کنند و واکنش شدیدی به آن نشان می دهند. احساساتی نظیر قدرت، رشادت، تخطی و هیجان به آن نسبت داده می شود. قرمز ضربان قلب را افزایش داده و میزان انرژی را بالا می برد و تنها هاله هایی از رنگ قرمز بر روی هر چیزی می تواند توجه بیننده را به آن جلب نماید. بعنوان مثال تابلو علامت خطر همیشه به رنگ قرمز است تا توجه بیننده را به خود جلب کند.

معنای رنگ ها در دکوراسیون داخلی - قرمز

نارنجی

می تواند واکنش های جدی را برانگیزاند. افراد در برابر نارنجی دو واکنش نشان می دهند: یا عاشق آن می شوند و یا از آن متنفر می شوند. نارنجی اصولا با زرق و برق، اشتعال، توانایی، انرژی، گرما و آسایش در ارتباط است.

معنای رنگ ها در دکوراسیون داخلی - نارنجی

زرد

زرد خوشحالی، شادی، خرسندی و سعادتمندی است. مردم اصولا با مشاهده این رنگ اشتیاق، وجد و سرور، انرژی، خوش بینی، نیک اندیشی و شور را تجربه می کنند. برخی از ترکیبات و سایه های زرد می توانند فرد را از نظر ذهنی تحریک کرده و خلاقیت او را افزایش دهند؛ اما از طرفی برخی از ترکیب های زرد نیز وجود دارند که ممکن است سبب ایحاد ترس، وحشت، اضطراب و نگرانی شوند.

معنای رنگ ها در دکوراسیون داخلی - زرد

سبز

بیشتر برای به تصویر کشیدن عناصر سمبلیک مورد استفاده قرار میگیرد و بعد از آبی دومین رنگ پر طرفدار در میان عموم افراد است. سایه های طبیعی سبز حس تازگی، طراوت، نو شدن، تعادل، آرامش و تسکین را به افراد القا می کند. ترکیب نادرست سبز ممکن است احساساتی نظیر بی حالی و ناخوشی را در افراد ایجاد کند. به طور کلی سبز معمولا نماد مفاهیمی نظیر صلح، افتخار آفرینی، خوش شانسی و باروری و حاصلخیزی است.

معنای رنگ ها در دکوراسیون داخلی - سبز

آّبی

اکثریت قریب به اتفاق مورد موافقند که آبی بهترین رنگ است. شاید به آن خاطر باشد که مشاهده این رنگ سبب ایجاد هورمون هایی در بدن می شود که آرامش را القا می کند. آبی اصولا با احساساتی نظیر اعتماد، اطمینان، صداقت، وفاداری، منطق، آرامش، سکون و سکوت و توجه و تمرکز همراه است. باید توجه داشت که برخی از ترکیبات رنگ آبی اثرات پویا تر و پر تحرکتری دارند و برخی از آنها سرد تر و دور از دسترس می نمایند. در برخی پژوهش ها اثبات شده که آبی توانایی کارمندان و ورزشکاران را نیز افزایش می دهد.

معنای رنگ ها در دکوراسیون داخلی - آّبی

بنفش

عموما حد تعادلی میان انرژی و هیجان قرمز و آرامش و سکون آبی ایجاد می کند. گاهی برخی از سایه روشن های بنفش ذهن افراد را درگیر می کند و آنها را مضطرب کرده و از آنها افراد درونگرای افراطی می سازد و این رو به سوی کسب عرفان، معرفت و دانش پیش می روند.

معنای رنگ ها در دکوراسیون داخلی - بنفش

مشکی

یک رنگ کاملا قدرتمند است و با خود سلطه طلبی و قدرتمندی را به ذهن القا می کند. در برخی فرهنگ ها این رنگ افراد را به یاد از دست دادن عزیزانشان می اندازد.

معنای رنگ ها در دکوراسیون داخلی - مشکی

قهوه ای

احساس قدمت، سادگی، طبیعی بودن، ثبات، استحکام، استواری و پایداری را ایجاد می کند. مردم اصولا به رنگ قهوه ای اطمینان دارند و به آن اعتماد می کنند.

معنای رنگ ها در دکوراسیون داخلی - قهوه ای

رنگ ها در زندگی روزمره

در زندگی روزمره با رنگ های بسیار زیاد دیگری نیز برخورد می کنیم و این موارد تنها چند نمونه از رنگ های اصلی تر بودند. رنگ ها را میتوان بر اساس میزان اشباع شدگی (به این معنا که یک رنگ تا چه اندازه تیره، پر رنگ یا روشن و کمرنگ است) و همینطور شفافیت (به این معنا که چه مقدار مات یا براق است) نیز به گروه های دیگری تقسیم کرد.
روانشناسی رنگ ها می تواند فاکتور مهمی هم در فضای داخلی و هم در فضای حارجی خانه ها به شمار رود. به عنوان مثال اگر قصد فروش خانه خود را دارید، یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای جذب مشتری بیشتری انجام دهید، رنگ کردن است. رنگ سفید یکی از گزینه هایی است که با انتخاب آن می توانید امید بیشتری به سریع تر فروش رفتن خانه خود داشته باشید.

رنگ ها و نمای ساختمان

ابتدا اجازه دهید در مورد فضای خارجی بحث کنیم. اصلا مهم نیست که شما تا چه اندازه عاشق رنگ نارنجی یا بنفش هستید، اما به هیچ وجه برای رنگ کردن نمای خارجی خانه خود از آنها استفاده نکنید. همچنین رنگ نمای خانه های اطراف نیز مهم هستند و رنگ خانه شما باید حتما با انها هماهنگی داشته باشد. خانه ای که نمای آن رنگ نامتعارفی داشته باشد می تواند زیبایی کل خانه های محله را بگیرد. به عنوان پیشنهاد برای رنگ نما، سفید استخوانی، آبی، کرم، بژ، سبز و زرد را امتحان کنید.

رنگ درب و پنجره

در انتخاب رنگ درب و پنجره باید دقت کنید. اگر آنقدر بودجه ندارید که کل خانه را رنگ کنید، بهتر است فقط درب ها و پنجره ها را رنگ کنید. در این میان درب ورودی از سایر بخش ها مهمتر است. رنگ آن را از میان خانواده  رنگ های گرم انتخاب کنید که هر کس وارد خانه می شود با دیدن درب ورودی خوشامد گرمی را احساس کند. آجری، قهوه ای سوخته و آبی و سبز پر رنگ جزء بهترین گزینه ها محسوب می شوند.

در فضای داخلی هم همین مطالب صدق می کنند. رنگ های روشن و خنثی اتاق را روشن تر و بزرگ تر جلوه می دهند و مثل همیشه سفید جزء اولین گزینه ها می باشد. مشاهده رنگ های مختلف در خانه و تاثیر آن ها بر روی حالات فردی پیش از انتخاب رنگ برای فضای داخلی خانه حتما به مبحث روانشناسی رنگ ها توجه داشته باشید. با این کار هم حالت های روانی ساکنین خانه تعدیل می گردد و هم هر کس وارد خانه شما می شود اجساس صمیمیت بالاتری را از جانب شما دریافت می کند.

در ادامه بهترین رنگ ها برای هر اتاق را به شما معرفی خواهیم کرد.

بهترین رنگ ها برای اتاق های مختلف خانه

قرمز

مشاهده قرمز فشار خون و ضربان قلب را بالا می برد. در عین حال اشتها را نیز زیاد می کند. اگر دقت کرده باشید می بینید که در بسیاری از رستوران ها از این رنگ استفاده می کنند. بنابراین بهترین گزینه برای رنگ کردن اتاق غذاخوری است. البته مراقب ترکیب رنگ قرمز و سایه روشن های آن باشید. قرمز کمرنگ معمولا واکنش های منفی را در افراد ایجاد می کند و تا آنجایی که می توانید سعی کنید از قرمز پر رنگ استفاده کنید.

نارنجی

خصوصیاتی شبیه قرمز دارد اما در عین حال حس گرما و صمیمیت ایجاد می کند. میتوانید در اتاق نشیمن و جایی که افراد خانواده دور هم جمع می شوند از آن استفاده کنید.

زرد

آفتابی و روشن و میتواند در اتاق های خانوادگی مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین برای پر نور جلوه دادن فضاهای کم نور مثل راهروها نیز مناسب است.

آّبی

رنگ آرامبخش، تسکین دهنده، ریلکس کننده. به همین دلیل است که پزشکان سعی می کنند در مطب خود از این رنگ بیشتر استفاده کنند. بهتر است در اتاق خواب و سرویس بهداشتی حمام و دستشویی مورد استفاده قرار بگیرد. از آنجایی که جلوی اشتها را میگیرد، برای اتاق غذاخوری مناسب نیست.

سبز

رنگ چند منظوره؛ هم میتواند گرما و حرارت ایجاد کند و هم آرامش و خوشی. سبز همان احساسات آبی را در بر دارد با این تفاوت که قدری گرم تر و انعطاف پذیر تر است. باز هم اگر دقت کرده باشید می بینید که در اتاق عمل از این رنگ استفاه میکنند. سبز کمرنگ برای اتاق خواب و نشیمن مناسب است و ترکیب های پر رنگ تر برای آشپزخانه و غذاخوری خوب است. این رنگ در ارتباط با غذا و سلامتی هم هست.

بنفش

کسانی که طرفدار این رنگ هستند می توانند از آن در اتاق مطالعه و غذاخوری استفاده کنند. والدین می توانند از این رنگ برای فضای بازی بچه هایی که این رنگ را دوست دارند استفاده کنند.

در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که سلیقه رنگی افراد متفاوت است و اطرافیانتان بسته به رنگ هایی که از شما می بینند برداشت خاصی می کنند. ۶۰درصد از پذیرش و یا عدم پذیرش هر چیزی توسط یک انسان با توجه به رنگ ها انجام یم پذیرد.

شما همچنین میتوانید مقالات
“مناسبترین رنگ ها برای رنگ آمیزی دیوار خانه” و “رنگ دکوراسیون داخلی را سلیقه ای انتخاب کنم یا علمی؟” 
را مطالعه بفرمایید.

  آباژور مناسب شما در طراحی دکوراسیون خانه
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *