راهنمای انتخاب کاغذ دیواری

شاید انتخاب کاغذ دیواری مناسب با فضا و دکوراسیون منزل شما کمی دشوار باشد، ما در مقاله “راهنمای انتخاب کاغذ دیواری”به شما می گوییم کاغذ دیوار مناسب منزل شما کدام است.

نحوه انتخاب کاغذ دیواری مناسب

در انتخاب کاغذ دیواری، انتخاب رنگ بیشتر به سلیقه خریدار بستگی دارد اما رنگ های روشن و شاد با طراح های شکسته، مد روز ایران است. هر اتاقی هم قاعده خاص خودش را دارد. مثلا اتاق خواب را با توجه به رنج سنی طراحی میکنند؛ چه از نظر رنگ و چه از نظر طرح. استفاده از کاغذ دیواری این روزها به یک فن تبدیل شده است؛ مهارتی که با دانستن تکنیک های ساده ای میتوان آن را به راحتی در خانه اجرا کرد.

می گویند کاغذ دیواری را چینی ها ۲۰۰ سال قبل از میلاد اختراع کرده اند. آنها یاد گرفته بودند که کاغذ برنج را روی دیوارها بچسبانند. بعد ها هم فهمیدند که چطور پارچه ها را مانند کاغذ روی دیوار بچسبانند. هنر آنها به خاورمیانه آمد و خیلی زود راهی کشورهای دیگر شد.

انواع سبک کاغذ های دیواری

کلاسیک

اصلی ترین نوع کاغذ دیواری هایی که تا امروز تولید شده اند، کاغذ هایی با تصاویری گرفته شده از طبیعت هستند که به صورت خاص با خطوط منحنی کشیده می شوند. کلاسیک ها همیشه محبوب هستند و ربطی به زمان ندارد. همچنین این نوع کاغذ دیواری ها شیک و رسمی هستند؛ بنابراین بیشتر مناسب خانه هایی هستند که دکوراسیون خاص و مجللی دارند. طرفداران این سبک هم معمولا جوان ها نیستند. این سبک را کسانی می پسندند که زیاد اهل تنوع نیستند؛ کسانی که کلا زیاد به تغییر فکر نمی کنند. سالن پذیرایی خانه های بزرگ برای این کارها مناسب است.

راهنمای انتخاب کاغذ دیواری - کلاسیک

مدرن و هندسی

در برابر کاغذ دیواری کلاسیک با خطوط منحنی، کاغذ دیوارهای مدرن قرار دارد؛ کاغذ دیواری هایی که ترکیبی از خطوط شکسته و منحنی یا حتی طرحی از گل ها در سایز های غیر متعارف هستند و هیچ قاعده مشخصی در طراحی ندارند. این روزها کاغذ دیواری های مدرن طرفداران زیادی به خصوص در میان جوان ها پیدا کرده اند. خوبی این دسته از کاغذ دیواری ها این است که هم مناسب اتاق خواب ها و هم سالن های پذیرایی می باشند.

راهنمای انتخاب کاغذ دیواری - مدرن و هندسی

داماسک

این نوع کاغذ دیواری که اصطلاحا به آن “داماس” هم گفته می شود و زیر مجموعه کاغذ های کلاسیک به حساب می آید، به جای مانده از سال ها پیش است. هر کدام از ما با دیدن این نوع کاغذ دیواری ها به یاد گذشته های دور می افتیم چرا که این طرح کاغذ دیواری به دهه ۵۰ یا ۶۰ شمسی تعلق داشت و نمادی از خانه های به روز آن دوران بود؛ طرحی که گل هایی کلاسیک به صورت یکدست در سطح کاغذ تکرار می شوند.

اسم این طرح هم از همین تکرار برداشته شده است. داماسک اسم پارچه هایی است که معمولا دارای نقش های متقارن ابریشم پشم هستند. این طرح کاغذ دیواری هنوز هم از محبوب ترین ها بوده و مناسب برای سالن های پذیرایی خانه های بزرگ می باشد. در خانه های کوچک طرح داماسک بخصوص اگر با تکرار گل های درشت همراه باشد، فضا را کوچک از آنچه هست، نشان می دهد.

راهنمای انتخاب کاغذ دیواری - داماسک

گلدار

از اسم آن هم معلوم است؛ تکراری از گل که با توجه به طرح می توانند بسیار بزرگ یا حتی بسیار کوچک باشند. این نوع کاغذ دیواری را بیشتر به صورت ترکیبی استفاده میکنند؛ یعنی بیشتر اوقات به پیشنهاد طراح همه دیوارها را کاغذ دیواری گلدار نمی کنند و بعضی ها را با کاغذ های ساده ولی در همان طیف رنگی می پوشانند. طراحان داخلی کاغذ دیواری های گلدار را بیشتر روی یک دیوار نصب میکنند چرا که اگر تعداد دیوارها زیاد باشد، فضای خانه شلوغ می شود. در اتاق خواب هم معمولا روبروی درب را با کاغذ دیواری گلدار می پوشانند.

راهنمای انتخاب کاغذ دیواری - گلدار

راه راه

مناسب خانه های میباشند که یا سقف های خیلی بلندی دارند یا خیلی کوتاه. طرح های راه راه این کاغذ دیواری ها می تواند به راحتی عیب و ایراد این دسته خانه ها را رفع کند؛ مثلا در خانه هایی که سقف بلندی دارند، اگر از کاغذ هایی با رنگ تند و خط های افقی استفاده کنند، ارتفاع کوتاه تر به نظر می رسد و در خانه هایی با سقف کوتاه هم برعکس باید سراغ نمونه هایی با راه راه های عمودی و رنگ های روشن بروند. برای راهروها و ورودی های کم عرض خانه هم از این دسته کاغذ دیواری ها زیاد استفاده میکنند.

راهنمای انتخاب کاغذ دیواری - راه راه

پوستری

این روزها کاغذ هایی به بازار آمده اند که کمی با تعریفی که ما از انواع کاغذ دیواری های معمولی داریم، فرق دارند. این نوع کاغذ دیواری ها در واقع پوستری های بزرگی هستند که به اندازه دلخواه شما چاپ می شوند و فقط هم روی یک دیوار قرار می گیرند. روی این پوستر های دیواری یک تصویر بزرگ منتشر می شود؛ فقط باید توجه داشت که مدل کاغذ دیواری ها مخصوص خانه های بزرگ است؛ آنقدر که بیشتر روی دیوار هایی با طول چهار متر به بالا نصب می شوند. خوبی این تصاویر این است که به دلخواه خریدار هر طرحی روی آن چاپ می شود ولی نقطه ضعف شان خسته کردن بیننده است. برای همین طراحان دکوراسیون همیشه قبل از خرید این پوسترها را پیشنهاد می کنند که آنها را بر دیوارهایی نصب کنید که کمتر در طول روز در مقابلشان رفت و آمد دارید.

راهنمای انتخاب کاغذ دیواری - پوستری

اسپرت

نوشته های روزنامه، متن، طرح های سیاه و سفید، پوست حیوانات و حتی طرح لباس و … همه اینها می توانند طرح یک کاغذ دیواری اسپرت باشند. اصلا هر طرحی که شاید برای کاغذ دیواری شدن بعید به نظر برسد می تواند در این دسته قرار بگیرد. آنهایی که دل شیر دارند فقط سراغ این نوع کاغذ دیواری ها می روند چون هیچ کسی به طور حتم از پایان کار خبر ندارد. این کاغذ دیواری ها بیشتر در اتاق خواب و اتاق جوان تر ها استفاده می شوند، اما بعضا کسانی که اهل تنوع هستند و دوست دارند خانه شان کمی با خانه های معمول فرق داشته باشد، حتما در سالم پذیرایی شان هم از این کاغذ ها می چسبانند؛ با دقت به این نکته که باید حتما با کاغذهای ساده ترکیب شوند.

راهنمای انتخاب کاغذ دیواری - اسپرت

ساده

هیچ طرح و نقشی ندارند و فقط دارای بافت و برجستگی هایی هستند که از جلو معلوم می شوند. این کاغذ دیواری ها را به ندرت در سرتاسر خانه استفاده می کنند، مگر در مواقعی که صاحبخانه از رنگ و نقاشی فراری است و از کاغذ دیواری ها هم چندان دل خوشی ندارد؛ آن وقت است که دست به دامان ساده ترین نوع دیوارپوش می شوند. این دسته کاغذ ها بیشتر مکمل کاغذ دیواری های دیگر هستند؛ یعنی وقتی کاغذ دیواری اصلی با هر سبکی انتخاب شد، بعد قسمتی از دیوارها را به رنگی مطابق آن از کاغذ های ساده می پوشانند. بیشتر هم به دیوارهایی میخورند که درب و پنجره در آنها قرار گرفته اند چون کاغذ دیواری های طرحدار وقتی به درب و پنجره ها می رسند قطع می شوند و نمای خوشاندی ندارند.

راهنمای انتخاب کاغذ دیواری - ساده

همچنین شما میتوانید دیگر مقالات ما را در زمینه دکوراسیون داخلی را مطالعه بفرمایید.

  مناسبترین رنگ ها برای رنگ آمیزی دیوار خانه
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *